Write an equation that illustrates the following: a number with two decimal places multiplied by a number with one decimal place the product has only 2 nonzero digits.

Answers

Answer 1
Answer:

One of the equation which illustrates and meets the conditions given is :

  • First number = 1.25
  • First number = 1.25Second number = 0.2.
  • Product = 0.25

First number, x = 1.25

First number, x = 1.25 Second number, y = 0.2

Result = first Number × second number

Result = 1.25 × 0.2

Result = 1.25 × 0.2 Result = 0.25

Evaluating the result : 0.25

Number of digits = 3

Non - zero digits = 2

There are several values of x and y which will satisfy the 3conditions given.

Therefore, the product of the values 1.25 and 0.2 gives the required output.

Learn more : brainly.com/question/18109354

Answer 2
Answer:

Answer:

Step-by-step explanation:

Represent the equation as follows:

a * b = c

Where a,b and c are decimal numbers

To solve further, we make use of trial by error method

Let

a = 2.52

b = 0.6

Such that

2.5 * 0.6 = c

1.512 = c

c = 1.512

This set of digits do not follow the rule in the question

Let

a = 2.55

b = 1.6

2.55 * 1.6 = c

4.08 = c

c = 4.08

The result has only 2 non zeros (4 and 8)

Hence

2.55 * 1.6 = 4.08 answers the question.

However, there are other set of numbers that can be used too


Related Questions

A company can use two workers to manufacture product 1 and product 2 during a business slowdown. Worker 1 will be available for 20 hours and worker 2 for 24 hours. Product 1 will require 5 hours of labor from worker 1 and 3 hours of specialized skill from worker 2. Product 2 will require 4 hours from worker 1 and 6 hours from worker 2. The finished products will contribute a net profit of $60 for product 1 and $50 for product 2. At least two units of product 2 must be manufactured to satisfy a contract requirement. Formulate a linear program to determine the profit maximizing course of action. (Hint: the simplest formulation assigns one decision variable to account for the number of units of product 1 to produce and the other decision variable to account for the number of units of product 2 to produce.)
Jayden’s new puppy weighed 11 1/4 pounds at 4 weeks old. At 16 weeks old, the puppy weighed 1 2/3 times more.How much did Jayden’s puppy weigh at 16 weeks old?
Consider the following hypothesis test. The following data are from matched samples taken from two populations. Population Element 1 2 1 21 20 2 28 26 3 18 18 4 20 20 5 26 24 Compute the difference value for each element. If your answer is "0", enter 0.a. Compose the difference valuefor each element.b. Compute d.c.Compute the standard deviation sd.d.Conduct a hypothesis test using α=.05.What is yourconclusion?
How did you do this question?
Y2 - 3y + 7 for y= -2 please help me

What is the greatest common factor of 4x²+2x​

Answers

Answer:

2x

Step-by-step explanation:

Because both terms are divisible by 2x. So, that's the greatest common factor. Whichever term is the greatest and can divide both the numbers it the GFC.

Please help I'm really bad at math and I can't get a bad grade can someone help me please max points

Answers

1.closed circle means equal to

line to the right means greater than

x>= 4

2. open circle means  not equal to

line to the left and right means not equal to

x not equal to -4

Choice C

3.  less than means open circle and line to the left

x<-3

Choice A

4.  m<=-1

closed circle because of the equals

line to the left

Choice B

5.  y <6

open circle because of no equals

line to the left

Choice B


6.  t>=0

closed circle with the =

line to the right

Choice A

7.  x not equal to -4

open circle at 4

lines going both directions

Choice B

8.n <=-1.5

closed circle at -1.5

line going to the left

Choice C


1. x greater than or equal to 4 (B)

2. x does not equal 4 (C)

3. A

4. B

5. B

6. A

7. B

8. C

(The pictures were out of order but i did it by number shown in the pictures. Hope this helps.)

Jamie ordered 200 business cards and paid $23. She ordered 500 business cards and few months later and paid $35. WRITE and SOLVE a linear equation to find the cost to order 700 business cards.

Answers

Find the unit rate of the previous two. use that to plug in 700

There are 24 more students in the seventh grade class than the number g in the eighth grade class. The seventh grade class has 160 students. Write and solve an equation to find the number of students in the eighth grade class.

Answers

Answer:

y= 8th grade class,

y + 24 =160

subtract 24 from both sides

y=136

there are 136 students in the eight grade class

Step-by-step explanation:

Answer:

136 students

Step-by-step explanation:

7th grade= 160 students

8th grade= g students

g= 160-24

g= 136 students

- I hope this helps have a great day!

Describe the translation of the graph of y = x2 that results in the graph of y = (x - 3)2.up 3 units
down 3 units
Oright 3 units
left 3 units

Answers

Answer: right 3

Step-by-step explanation: The equation is in child(y = (x-3)2) to parent(y=x2). So, if we move right 3, the equation can will be y = (x-3)2

Answer: it’s to the right 3 units

Step-by-step explanation:

What is the area of the circle above? (

Answers

Answer:

D. 113.04

Step-by-step explanation: