A bag contains 4 red marbles, 1 green one, 1 lavender one, 3 yellows, and 2 orange marbles. HINT [See Example 7.] How many sets of five marbles include at most one of the yellow ones?

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

266

Step-by-step explanation:

Red marbles = 4

Green marbles = 1

Lavender marbles = 1

Yellow marbles = 3

Orange marbles = 2

To pick 5 marbles with at most 1 yellow, we can pick 5 non-yellow marbles or (4 non-yellow marble and 1 yellow marble).

Picking 5 non-yellow marbles

There are 4 + 1 + 1 + 2 = 8 non-yellow marbles.

The number of ways of picking any 5 is

n_1 = \dbinom{8}{5} = 56

Picking 4 non-yellow marble and 1 yellow marble

The number of ways of picking any 4 non-yellow marbles is

n_2 = \dbinom{8}{4} = 70

The number of ways of picking any 1 yellow marble from 3 is

n_3 = \dbinom{3}{1} = 3

Number of ways for both = 70*3=210

Total number of picking 5 marbles with at most 1 yellow

Therefore, total number of ways = 56 + 210 = 266


Related Questions

Solve this problem and identify the percent amount and base. what percent of 50 is 20?
Suppose PR = 54, solve for QR
In a certain soccer tournament you play 6 games. In every match you get 3 points if you win, 1 point for a draw and 0 points if you lose. For each match the probability you win is 0.5, the probability you draw is 0.1 and the probability you lose is 0.4, independently of the results of all other matches. What is the probability you Önish?
G(x) = 2x − 1 h(x) = 1 − g(x) The functions g and h are defined above. What is the value of h(0)?
Melinda goes bowling on saturday afternoons.She bowls three games and pays for shoe rental.Define a variable and write an expression to represent the total cost Melinda pays.Then find the total cost if one Game cost

For four weeks in June Cameron baked 3 1/4 miles each week and swim 2 1/2 miles each week for three weeks in July he baked 4 3/4 miles each week and swim 3 1/2 miles each week how much greater was the total distance Cameron bike and swim in July compared to the total distance he bike in swim in June

Answers

For June:
 Bike:
 (4) * (3 1/4) = 13 miles
 Swim:
 (4) * (2 1/2) = 10 miles
 Total:
 13 + 10 = 23 miles
 For July:
 Bike:
 (3) * (4 3/4) = 14.25 miles
 Swim:
 (3) * (3 1/2) = 10.5 miles
 Total:
 14.25 + 10.5 = 24.75 miles
 The difference between both months is:
 24.75 - 23 = 1.75 miles
 Answer:
 
the total distance Cameron bike and swim in July compared to the total distance he bike in swim in June was 1.75 miles greater

+ AlpQLScihp oans IbEmC-HAVOXMXB3Betzzi9sI8550WzDcwaron have a spinner divided into 8 equal sections. Each section is bered with a number 1 through 8. Salma is going to spin the spinner 1600 times. Theoretically, how many times should she land on a 1, 2, 3​

Answers

Answer:

Salma should land her spinner on a 1, 2 or 3 about 600 times.

Step-by-step explanation:

Since Salma has a spinner divided into 8 equal sections, and each section is bered with a number 1 through 8, and Salma is going to spin the spinner 1600 times, to determine, theoretically, how many times should she land on a 1, 2, 3 the following calculations must be performed:

8 = 100

3 = X

3 x 100/8 = X

300/8 = X

37.5 = X

100 = 1600

37.5 = X

37.5 x 1600/100 = X

60000/100 = X

600 = X

Therefore, Salma should land her spinner on a 1, 2 or 3 about 600 times.

I’m really struggling, someone please help!

Answers

Hi there! :)

Answer:

\huge\boxed{C.}

We can examine each answer choice individually:

A. 569 × 10² = 569 × (10 · 10) = 569 · 100 = 56,900. Therefore, this choice is incorrect.

B. 569 · 10 = 5,690. This choice is incorrect.

C. 10³ · 569 = (10 · 10 · 10) ·569 = 1000 · 569 = 569,000. This choice is correct.

D. 10² · 569 = (10 · 10) · 569 = 56,900. This choice is incorrect.

Therefore, the correct option is C.

Answer:

 A. 569 × 10² = 569 × (10 · 10) = 569 · 100 = 56,900.

B. 569 · 10 = 5,690.

C. 10³ · 569 = (10 · 10 · 10) ·569 = 1000 · 569 = 569,000.

D. 10² · 569 = (10 · 10) · 569 = 56,900.

So your answer is C

Which quadratic relation has a y-intercept of 8?O y = 0.5(x + 2)(x + 4)
O y = 0.5 (x - 2)(+ 8)
O y = 0.5(x2 -2x - 16)
O y = 0.5 (x2 -2x + 16)

Answers

Answer:

y = 0.5 (x^2 -2x + 16) has a y-intercept of 8.

Step-by-step explanation:

The x-coordinate of every y-intercept is zero.  To determine which of the four quadratics given here has a y-intercept of 8, we need only substitute 0 for x in each; if the result is 8, we've found the desired quadratic.

O y = 0.5(x + 2)(x + 4) becomes y = 0.5(2)(4) = 4 (reject this answer)

O y = 0.5 (x - 2)(x + 8) becomes y = 0.5(-2)(8) = -8 (reject)

O y = 0.5(x2 -2x - 16) becomes y = 0.5(-16) = -8 (reject)

O y = 0.5 (x2 -2x + 16) becomes y = 0.5(16) = 8 This is correct; that '8' represents the y-intercept (0, 8).

Evaluate the given integral by making an appropriate change of variables, where R is the region in the first quadrant bounded by the ellipse 64x2 + 81y2 = 1. $ L=\iint_{R} {\color{red}9} \sin ({\color{red}384} x^{2} + {\color{red}486} y^{2})\,dA $.

Answers

\displaystyle\iint_R\sin(384x^2+486y^2)\,\mathrm dA

Notice that Given that R is an ellipse, consider a conversion to polar coordinates:

\begin{cases}x(r,\theta)=\frac r8\cos\theta\ny(r,\theta)=\frac r9\sin\theta\end{cases}

The Jacobian for this transformation is

J=\begin{bmatrix}\frac18\cos\theta&-\frac r8\sin\theta\n\frac19\sin\theta&\frac r9\cos t\end{bmatrix}

with determinant \det J=\frac r{72}

Then the integral in polar coordinates is

\displaystyle\frac1{72}\int_0^(\pi/2)\int_0^1\sin(6r^2\cos^2t+6r^2\sin^2t)r\,\mathrm dr\,\mathrm d\theta=\int_0^(\pi/2)\int_0^1r\sin(6r^2)\,\mathrm dr\,\mathrm d\theta=\boxed{(\pi\sin^23)/(864)}

where you can evaluate the remaining integral by substituting s=6r^2 and \mathrm ds=12r\,\mathrm dr.

Final answer:

To evaluate the integral, we make a change of variables using the transformation x=u/8 and y=v/9 to transform the region into a unit circle. Then we convert the integral to polar coordinates and evaluate it.

Explanation:

To evaluate the given integral, we can make the appropriate change of variables by using the transformation x = u/8 and y = v/9. This will transform the region R into a unit circle. The determinant of the Jacobian of the transformation is 1/72, which we will use to change the differential area element from dA to du dv. Substituting the new variables and limits of integration, the integral becomes:

L = \iint_{R} 9 \sin (612 u^{2} + 768 v^{2}) \cdot (1/72) \,du \,dv

Next, we can convert the integral from Cartesian coordinates(u, v) to polar coordinates (r, \theta). The integral can be rewritten as:

L = \int_{0}^{2\pi} \int_{0}^{1} 9 \sin (612 r^{2} \cos^{2}(\theta) + 768 r^{2} \sin^{2}(\theta)) \cdot (1/72) \cdot r \,dr \,d\theta

We can then evaluate this integral to find the value of L.

Learn more about Evaluation of Integrals here:

brainly.com/question/32205191

#SPJ11

Simplify: 3a + 5a PLS ANSWER ILL GIVE BRAINLIEST

Answers

Answer:

the answer is 8a

Step-by-step explanation:

becuase the numbers are simply being added, you can just add 3+5.

for example, say a=3

3(a)+5(a)=3(3)+5(3)

9+15=24

but 3+5(a)=8(a)

8(3)=24

Answer:

8a2

Step-by-step explanation: