according to the line plot how many more Runners ran 1/3 of a mile for their warm-up than ran 1/4 of a mile​
according to the line plot how many more Runners ran - 1

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

2

Step-by-step explanation:

count how many more


Related Questions

Determine 6th term in the geometric sequence whose first term is 3 and whose common ratio is -4.
Help :,)(both questions)
Mr. Hoya brought 5 watermelons from his grocery store. The watermelons weighed 8.25 pounds, 9.25 pounds, 8.875 pounds, 9.625 pounds and 10.75 pounds. At the party, 153 people each ate a 0.25 pound serving of watermelon. Was the amount of leftover watermelon less than, greater than, or equal to 8.5 pounds? Explain how to solve the problem.
Deanna and Lise are playing game at the arcade. Deanna started with $20 and the the game she is playing costs $0.25 each game. Lise started with $40, and her machine costs $0.75 per game. How many games will it be before they both have the same amount of money left? Make an expression the solves the problem.
What is the result of adding these two equations?\begin{aligned} -5x-9y &= 3 \\\\ 5x-9y &= -2 \end{aligned} −5x−9y5x−9y​ =3=−2​

What is the cost of r grapefruits, if each grapefruit costs s?

Answers

The cost of r grapefruits, if each grapefruit costs s will be rs.

What is Algebra?

The analysis of mathematical representations is algebra, and the handling of those symbols is logic.

PEMDAS rule means for the Parenthesis, Exponent, Multiplication, Division, Addition, and Subtraction. This rule is used to solve the equation in a proper and correct manner.

The cost of r grapefruits, if each grapefruit costs s will be given by the multiplication of the letters r and s.

Cost = r × s

Cost = rs

The cost of r grapefruits, if each grapefruit costs s will be given as 'rs'.

More about the Algebra link is given below.

brainly.com/question/953809

#SPJ2

Answer:

rs

Step-by-step explanation:

r*S=rs

Lots of points if answer is serious Point Z on a coordinate grid is at (-1, 3). What are the coordinates of R y=-x (Z)

Answers

Answer: -5, 6

Step-by-step explanation:

Can someone please help to explain this to me? I have been trying to work at it and have spent time watching multiple videos trying to figure it out, but am unable to figure it out. Any help would be much appreciated! Thank you.

Answers

Answer:

first 1 I think

Step-by-step explanation:

There are 5 strawberry boxes that are each filled with strawberries. Someone eats 5 of the strawberries. If each box holds a total of 18 strawberries, how many strawberries are left?

Answers

Well, 18-5=13, so there are 13 strawberries left.
There are 13 strawberries left.

An automobile engineer is revising a design for a conical chamber that was originally specified to be 12 inches long with a circular base diameter of 5.7 inches. In the new design, the chamber is scaled by a factor of 1.5. What is the volume of the revised chamber? Round your answer to two decimal places.

Answers

Volume of a cone = 1/3πr²h
r = 5.7/2 = 2.85
h = 12
Volume of original design =1/3π(2.85)²(12)
= 32.49π
= 102.07.....
Linear scale factor = 1.5 = 3/2
Volumetric scale factor = (3/2)³ = 27/8
Volume of revised design = 102.07..... × 27/8
= 344.487..... ⇒ 344.5 in³

Zachary is buying 4 tires for his car. The table shows the prices and the advertised sales for the same type of tire at 4 tire stores.Based on the advertised sales, at which store will Zachary get the lowest price on 4 tires?​

Answers

Answer:

Zachary is buying 4 tires for his car. The table shows the prices and the advertised sales for the same type of tire at 4 tire stores.

Step-by-step explanation:

At store R, we get the fourth tire for free, if we buy three tires.

Each tire costs $150, so the cost of 3 tires is .

So at store R, we get 4 tires for $450.

At store S, if we buy 4 tires, we pay $70 off for each tire.

Each tire costs $200, so the cost of 4 tires is

If we get $70 off for each tire, we get  for 4 tires.

So at store S, we get 4 tires for

So at store S, we get 4 tires for $520.

Step 2:

At store T, if we buy 4 tires, we pay $200 off the total price.

Each tire costs $175, so the cost of 4 tires is

If we get $200 off the total price, we get  for 4 tires.

So at store T, we get 4 tires for $500.

At store V, if we buy 4 tires, we get 10% of the total price.

Each tire costs $130, so the cost of 4 tires is

If we get 10% off the total price, we get  for 4 tires.

So at store V, we get 4 tires for $468.

Step 3:

So we get 4 tires at store R for $450, we get 4 tires at store S for $520. We get 4 tires at store T for $500 and we get 4 tires at store V for $468.

So Isaiah will get the lowest price on 4 tires at store R.

At store R, we get the fourth tire for free, if we buy three tires.

Each tire costs $150, so the cost of 3 tires is .

So at store R, we get 4 tires for $450.

At store S, if we buy 4 tires, we pay $70 off for each tire.

Each tire costs $200, so the cost of 4 tires is

If we get $70 off for each tire, we get  for 4 tires.

So at store S, we get 4 tires for

So at store S, we get 4 tires for $520.

Step 2:

At store T, if we buy 4 tires, we pay $200 off the total price.

Each tire costs $175, so the cost of 4 tires is

If we get $200 off the total price, we get  for 4 tires.

So at store T, we get 4 tires for $500.

At store V, if we buy 4 tires, we get 10% of the total price.

Each tire costs $130, so the cost of 4 tires is

If we get 10% off the total price, we get  for 4 tires.

So at store V, we get 4 tires for $468.

Step 3:

So we get 4 tires at store R for $450, we get 4 tires at store S for $520. We get 4 tires at store T for $500 and we get 4 tires at store V for $468.

So Isaiah will get the lowest price on 4 tires at store R.